संघीयता कार्यान्वयनमा चुनौती रहेको प्रदेश पदाधिकारीको बुझाइ

कोहलपुर, मंसिर १३,

प्रदेश सभाका सभामुख र उपसभामुखहरुले संघीयता कार्यान्वयनमा चुनौती देखिएको बताएका छन् ।

संघीय संसद सचिवालयले आयोजना गरेको ‘संघीय संसद र प्रदेश सभा सञ्चालन अनुभव आदान प्रदान एवं अन्तरक्रिया’ कार्यक्रममा प्रदेश सभाका सभामुख र उपसभामुखले संघ, प्रदेश र स्थानीय तहसँग जोडिएका महत्वपूर्ण कानूनहरु नबन्दा संघीयता कार्यान्वयनमै चुनौती देखिएका बताएका हुन् । प्रदेशका सभामुख र उपसभामुखहरुले संविधान निर्माण भएको ५ वर्ष र प्रदेश सभा गठनको ३ वर्ष बितिसक्दा पनि संघीय निजामति सेवा ऐन, संघीय प्रहरी ऐन लगायतका अत्यावश्यक छाता ऐन निर्माण नहुँदा संघीयता कार्यान्वयनमै प्रश्न उठेको बताए ।

अन्तरक्रिया कार्यक्रममा प्रतिनिधि सभाका सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाले नेपाल संघीयताको पहिलो अभ्यासमा भएकाले केही कमिकमजोरीहरु भए सुधार गर्दै जाने बताए । सानासाना प्वालहरुबाट प्रवेश गरेर कानुन आफू अनुकुल बनाउनका लागि चलखेलको कोसिस भइरहेको छ ।

संघीय संसद सचिवालयले आयोजना गरेको प्रदेश तथा संघ पदाधिकारीको आदानप्रदान कार्यक्रम आज सकिनेछ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *