सोमबार विश्व मुटु दिवस मनाईदैं

कोहलपुर, असोज १२,

सोमबार आठौं विश्व मुटु दिवस नेपाल सहित विश्वभर विभिन्न कार्यक्रम गरेर मनाईंदैछ ।

यस वर्ष ‘मेरो मुटु, तपाईंको मुटु’ नारा तय गरिएको छ । विश्व मुटु फेडेरेशन र विश्व स्वास्थ्य संगठनले सन् २००० देखि सेप्टेम्बरको अन्तिम आईतबारलाई विश्व मुटु दिवसका रुपमा मनाउन थालिएपनि औपचारिक रुपमा सन् २०१२ देखि सेप्टेम्बर २९ लाई विश्व मुटु दिवसका रुपमा मनाउने गरिएको छ ।

विश्वमा हरेक वर्ष मुटु सम्बन्धी रोगका कारण १७ करोड भन्दा बढीको मृत्यु हुने गरेको छ । नेपालमा मात्रै प्रत्येक वर्ष विभिन्न मुटु सम्बन्धी रोगका कारण २६ लाख नागरिक प्रभावित हुने गरेका छन् । मुटुरोग विशेषज्ञहरुका अनुसार मुटुरोगबाट जोगिन खानपान, व्यायाम, जीवनशैली लगायतमा विशेष ध्यान दिइएन भने मुटुरोगले सताउन सक्छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *