साउदी अरेबिया नवीकरणीय ऊर्जाको साथ दोस्रो जर्मनको रूपमा देखा पर्नेछ : बिन सलमान

एजेन्सी, २९ माघ । साउदी अरेबियाका उर्जा मन्त्री प्रिन्स अब्दुल्लाज़ीज बिन सलमानले आगामी दिनमा साउदी अरेबिया नवीकरणीय ऊर्जाको साथमा दोस्रो जर्मनको रूपमा देखा पर्ने बताएका छन्।त्यहाँ ५० प्रतिशत उर्जाको निर्भरता नवीकरणीय ऊर्जाबाट पूरा हुनेछ जनाइएको छ । बुधबार रियादमा चलिरहेको फ्युचर इन्वेस्टमेन्ट इनिसिएटिभ (एफआईआई) शिखर सम्मेलनमा उनले उक्त कुरा बताएका हुन् । अब्दुल्लाजीजले स्वच्छ उर्जाको योजनाले लाखौं तेल ब्यारेल बचाउने जनाएका छन् ।

क्राउन प्रिन्स मोहम्मद बिन सलमानको किंगडम भिजन २०३० को लक्ष्य हाइड्रोकार्बन युगका लागि तेलमा निर्भरता बाहेक अर्थतन्त्रलाई विविधीकरण गर्ने रहेको छ। यस योजना अन्तर्गत, आगामी १० बर्षमा ६० गीगावाट नवीकरणीय ऊर्जा क्षमताको विकास गरिनेछ।

यसमा फोटोवोल्टिक सौर्य ४० गीगावाट, केन्द्रित सौर्य ऊर्जा तीन घन सौर्य ऊर्जा गीगावाट र १ ६ गीगावाट हावा पावर सामेल हुने बीबीसीमा उल्लेख छ । ऊर्जामन्त्रीले भने,’हामी जे गर्छौं त्यसले कार्बन उत्सर्जन कम हुनेछ। यो आर्थिक स्तरमा एक ठूलो मुद्दा हुनेछ। साउदी एक तर्कसंगत र राम्रो देशको रूपमा देखिने छ किनकि हामी संसारलाई दिने कुरा धेरै हुनेछ। आउँदो वर्षहरुमा, हामी धेरै युरोपेली देशहरु संग आफूलाई तुलना गर्न सक्षम हुनेछ।’

साउदी अरेबियाले हाइड्रोकार्बनको प्रयोग र उत्सर्जनलाई रिसायकल गर्ने उनले जानकारी दिए । यसले निलो हाइड्रोजन र ग्रीन हाइड्रोजनको अग्रणी देश बन्नेछ । हाइड्रोजन लामो समयदेखि रकेट ईन्धनको रूपमा प्रयोग गरिन्छ, मुख्यतया तेल शोधन र मलहरूको लागि अमोनिया उत्पादन गर्न प्रयोग गरिन्छ।

ग्रे हाइड्रोजन प्रायः प्राकृतिक ग्यास वा कोइलाबाट निकालिन्छ, यस प्रक्रियामा, एक बर्षमा ८३० मिलियन टन कार्बन डाइअक्साइड उत्सर्जन हुन्छ। इलेक्ट्रोलाइसिस मार्फत पानीबाट निकालिने हाइड्रोजनलाई ‘हरियो हाइड्रोजनू’भनिन्छ। यसको मूल्य प्रति किलोग्राम १.५० डलर प्रतिकीलोसम्म हुनेछ ।

उही समयमा, प्राकृतिक ग्यासबाट निकालेको हाइड्रोजनबाट उत्सर्जन कम हुन्छ र यसलाई ‘निलो हाइड्रोजन’ भनिन्छ।

ई-आवाज संवाददाता

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published.